BIBLIOTEKA SZKOLNA

Witam w Bibliotece Szkolnej Polskiej Szkoły Sobotniej im. Trójcy Świętej na „Trójcowie”.

Nazywam się Alicja Haraburda i od 13 lat opiekuję się tym miejscem. Jestem absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i rozpoczęłam moje spotkanie ze szkołą na „Trójcowie” jako nauczyciel, czyli w swoim fachu. Moi pierwsi wychowankowie wyfrunęli już z satysfakcją przebrnięcia przez egzamin dojrzałości.

Pomysł utworzenia biblioteki wypłynął od naszej pani kierownik, p.Małgorzaty Kusiak. Przyznam, że zachęta i zaangażowanie pani kierownik przyczyniły się w dużej mierze do sukcesu. Początek kosztował nas wiele nieprzespanych nocy. Wielu z nas, emigrantów, sytuacja zmusiła nie raz do szlifowania w sobie talentów, o których zupełnie nie wiedzieliśmy. Tak też było w moim przypadku. Korzystając z pomocy p. Eli Batury, naszej doświadczonej nauczycielki, a także p. Małgorzaty Kot, która pokazała mi praktycznie, „od podszewki” funkcjonowanie biblioteki przy Muzeum Polskim w Chicago, ruszyłyśmy. W tej chwili biblioteka liczy około 4,000 książek. Są także pomoce naukowe, pozycje medialne. Są to przede wszystkim podarunki od rodziców, w zupełnie dobrym stanie. Niektóre wręcz unikaty. Wszystkie książki podzielone zostały na działy zgodnie z potrzebami czytelników. A zatem możemy znajeźć bajki, wierszyki, bajeczki, baśnie, legendy, lektury posegregowane klasami, książki obyczajowe,fantastyka, przygodowe,komiksy, religijne, przyrodnicze, historyczne. Jest też pokaźny zbiór książek popularno-naukowych, a wśród nich książki historyczne, geografia, wiele wydań podręczników, materiałów metodycznych, atlasów, biografii, słowników, map.

Do biblioteki szkolnej moga należeć wszyscy, którzy uczestniczą w życiu szkoły czyli przede wszystkim: dzieci, nauczyciele, a także rodzice. Zarys działalności tego miejsca określa regulamin. Po szczegóły zapraszam do pokoju 210. Wypożyczamy książki w każdą sobotę w godzinach od 8:30 do 13:30. Zapraszam tym bardziej, że od jakiegoś czasu w tym samym miejscu można nabyć pachnącą kawę lub smacznego pączka w naszej szkolnej kawiarence.

Dzięki nowemu Komitetowi Rodzicielskiemu, pełnemu zapału i pomysłów, te informacje mogą do Państwa dotrzeć poprzez Internet. Mam nadzieję, że wkrótce stworzymy katalog wszystkich pozycji na tej stronie.

Dziekuję Bogu za wszyskich ludzi, których tu spotkałam, spotykam i spotkam i cieszę się, że wspólnie możemy zrobić coś dobrego na Bożą Chwałe i dla dobra dzieci. Serdecznie zapraszam do naszej szkoły na Trójcowie.

Alicja Haraburda

Opiekunowie biblioteki i Zarząd Szkoły wyrażają wdzięczność osobom, które przekazały dary książkowe na rzecz naszej szkolnej biblioteki:

• Trinity Gryglak
  • pani Plewie